Πριν λίγο, ο Διομήδης ηττήθηκε από την ΑΕΚ 34-25 (ημίχρονο 15-18 για την Ένωση) και αποκλείστηκε από τον τελικό του 17ου Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ που διεξάγεται στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Η ΑΕΚ από την αρχή είχε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά ο Διομήδης βρισκόταν συνέχεια σε απόσταση αναπνοής. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φθάσουν στο +3, μετά το 20ό λεπτό και έφθασε στο ημίχρονο με αυτή τη διαφορά (18-15). Σε «νεκρό» χρόνο ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Μπάουερ απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Θοδωρή Μπόσκου.

Η ΑΕΚ με την έναρξη του β’ ημιχρόνου πήγε στο +4 (19-15, 20-16 και 21-17), όμως οι «Λύκοι» που με σερί 3-0 πλησίασαν ξανά στο ένα γκολ, 21-20 (39’). Όμως με γκολ του Αραπακόπουλου κι άλλα δύο του Κεδέρη και τον Τόμας Μπάουερ να πιάνει και δεύτερο πέναλτι η ΑΕΚ πήγε ξανά στο +4, 25-21 (47:00). Οι «Λύκοι» λύγισαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν και οι δυνάμεις λιγόστεψαν από την υπερπροσπάθεια. Κέρδισαν το θαυμασμό και το σεβασμό όλων όσοι παρακολούθησαν έναν όμορφο και δυνατό ημιτελικό, και κράτησαν την υπόσχεση τους να μπουν και να τα δώσουν όλα απέναντι στην ισχυρότατη ΑΕΚ με τις πολλές λύσεις στο ρόστερ της.

Α.Ε.Κ. – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: 34-25
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 10-10, 14-12, 17-14, 18-15 (ημχ), 20-19, 21-20, 23-21, 27-22, 30-24, 34-25.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 8, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 8.
Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 4, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 2, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς, Ρούμπος – Λινός.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 3/3 – 1/3