Τη νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Διομήδης Άργους, καθώς επικράτησε στη Νέα Κίο με 26-21 του Φαίακα Κέρκυρας για την 14η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και πήραν την 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 18 βαθμούς. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 8 βαθμούς, έχοντας 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και με γκολ των Μπόσκου, Γκολούμποβιτς και Κρεμαστιώτη προηγήθηκαν 5-2 και ήλεγχαν το παιχνίδι έχοντας πολύ καλή άμυνα. Άλλωστε οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διπλό σκορ, 12-6.

Στο δεύτερο 30λεπτο, ο Φαίακας μπήκε με διάθεση να πιέσει και να μειώσει, όμως η καλή αμυντική λειτουργία του Διομήδη σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές στην επίθεση, βρίσκοντας σκορ από όλες τις θέσεις, οδήγησαν τους γηπεδούχους στο να προηγηθούν 4 φορές με 9 γκολ. Τα τελευταία 10 λεπτά η άμυνες χαλάρωσαν και ο Φαίακας μείωσε στα 5 γκολ, 25-20 και στο 26-21, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 56ο ο Νίκος Ριγανάς αποχώρησε από τον πάγκο του Φαίακα, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, λόγω διαμαρτυριών προς αυτόν.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 5-2, 8-4, 9-5, 12-6(ημχ), 13-8, 15-9, 19-10, 22-13, 24-17, 26-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 5, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 1, Μπόσκος 2, Λιάπης 4, Μάνθος 1, Τσάκαλος 1,  Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος, Λίμα 5, Ξαγοράρης, Μανασάκης 1, Γκολούμποβιτς 4.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς):  Κουμαραδέλης 4, Δούγιας 4, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 2, Γεωργαλής, Χερουβείμ 1, Δελλής 3, Ονσέφ 2, Χάλαρης 3, Βλαχόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Νάστος 1.

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 2/3 – 3/3, Διαιτητές: Βήτας, Σκλαβενίτης.

Διομήδης Άργους – Φαίακας: 26-21Το σερί νικών καλά κρατεί συνοδευόμενο και από ωραία εμφάνιση.Keep going wolves!!!