Πάτησε γκάζι ο Οίακας στο δεύτερο ημίχρονο, και διέλυσε 96-80 το αήττητο (τέσσερις νίκες) μέχρι τώρα Αγρίνιο για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα 22-24, 49-42 ημίχρονο, 78-57 και 96-80.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, με το Αγρίνιο να έρχεται με φόρα από το αρχικό 4/4 και να προηγείται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας έτοιμο για μία ακόμα υπέρβαση. Ο Οίαξ επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του στο β’ δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά και να έχει πλέον το προβάδισμα στο σκορ και να κυνηγάει μάλιστα διψήφια διαφορά στο σκορ. Οι συνεργασίες του Κουμπούρα με τον Τζόρτζεβιτς ήταν εξαιρετικές τόσο στο β’ δεκάλεπτο όσο και στην έναρξη της γ’ περιόδου, με τον Οίακα να έχει χτίσει πλέον διαφορά 21 πόντων. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για την ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη, η οποία έφτασε στο τέλος στην πολυπόθητη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στεφάν Τζόρτζεβιτς με 27 πόντους, ενώ πολύ κοντά στο double double έφτασε ο Φάνης Κουμπούρας με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 15 (1), Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 16 (1), Παπαντωνίου 13 (1), Τζόρτζεβιτς 27 (1), Ευστρατίου, Βύρλας, Καλλινικίδης 2, Σκορδάς 8, Μακρής 4, Ζώρζος 6, Ψημίτης.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 14, Μπερέρης 3, Μιχάλογλου 15 (2), Χατζηνικόλας 2, Κέβιν 15, Γκρέκας 11 (1), Κασιούμης 8, Σταματογιάννης 9, Ψαράς 3 (1).