Με 83-77 ηττήθηκε ο Οίακας στη Ελευθερούπολη από την τοπική ομάδα στον εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και βρέθηκαν να προηγούνται από νωρίς ακόμα και με 9 πόντους (21-12), όμως ο Οίακας βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου και με ένα σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στους 2 (21-19). Το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου ήταν το πλέον ιδανικό για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου που έτρεξε ένα σερί 10-2 με αποτέλεσμα να δημιουργήσει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (31-21).

Οι παίκτες του Χάρη Κουλουριώτη βρήκαν απαντήσεις δια χειρός του Στεφάν Τζόρτζεβιτς, με αποτέλεσμα να μειωθεί ξανά η διαφορά, όμως ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό πριν την ανάπαυλα έφερε το 43-37. Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε τον ΓΣΕ να ανεβάζει ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10, με τον Οίακα να παλεύει κυρίως με παιχνίδι κάτω από το καλάθι για να παραμείνει κοντά στο σκορ. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τον Οίακα να μειώνει ακόμα και στους 4 (77-73) με 30” να απομένουν για το φινάλε, όμως η ευστοχία του Γοργόνη και του Μανοΐλοβιτς στη γραμμή των βολών έφερε στο φινάλε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 46-37, 65-54, 83-77
Ελευθερούπολη (Λογοθέτης): Μαραβέγιας 8 (2), Μανοΐλοβιτς 18, Γοργόνης 11, Τσούτσος 11 (2), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 3 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής, Καμπουρίδης 21 (3), Μπένας 7.

Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 2, Ραζής 6 (2), Κουμπούρας 18, Παπαντωνίου 4, Τζόρτζεβιτς 17, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 7, Σκορδάς 2, Μακρής 6 (1), Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 6.