Ναι, είναι γεγονός: ο ΟΙΑΚΑΣ θα αγωνίζεται του χρόνου στην Α2 κατηγορία….Το όνειρο έγινε πραγματικότητα από την καταπληκτική ομάδα του τόπου μας, του Ναυπλίου, της Αργολίδας.

Στο ντέρμπι κορυφής ο τρομερός και φοβερός Οίακας νίκησε 70-65 την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου και είναι αυτές οι δυο ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο της ανόδου από τη Β’ Εθνική του μπάσκετ.

Οι δυο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην κορυφή με τους “πράσινους” να είναι πρώτοι, έχοντας τη διαφορά του αγώνα του α’ γύρου. Μάλιστα, αν ο Οίακας κάνει το 2/2 στις εναπομείνασες αγωνιστικές και η Δάφνη έχει κάποια απώλεια, θα πανηγυρίσει και τον τίτλο της κατηγορίας, με την άνοδο στην Α2 να είναι σε απόσταση μίας νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-32, 52-49, 70-65

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 8, Πελεκάνος 13, Παπαντωνίου 16 (3), Γεωργιάδης 5 (1), Μανάκας 3(1), Μπουρτσουκλής 5(1), Σκόρδας 6, Αναγνωστόπουλος 9.

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς, Γκάτζο 7 (1), Γοργόνης 8, Καραμπάτσος 9 (1), Ψημίτης 9, Δομπρογιάννης 4, Μουστόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 8(1), Τάταρης 3, Αρνόκουρος 2.

Διαιτητές: Αποστολίδης-Γρίβα.

Έκτος παίκτης και…κάτι παραπάνω ήταν ο ανεπανάληπτος κόσμος του Οίακα, που κατέκλυσε κάθε γωνιά του κλειστού γυμναστηρίου στο Ναύπλιο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με +9 (16-7) στα μισά της α’ περιόδου, με το δεκάλεπτο να κλείνει με τη διαφορά να είναι στους 10 πόντους (25-15). Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Οίακα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 14 πόντους (33-19), όμως ένα σερί 7-13 στα υπόλοιπα λεπτά, έβαλε ξανά τη Δάφνη στο παιχνίδι.

Στο β’ ημίχρονο η Δάφνη βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και με τον Μουστόπουλο κυρίως κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο τρίποντο, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν άντεξε άλλο όμως, με τον Οίακα να φτάνει ξανά στο +10 (61-51). Εκεί, ξεκίνησε και η τελευταία αντεπίθεση των παικτών του Μάη Κωνσταντινίδη, ο οποίοι με ένα σερί 2-10, έδωσαν άλλη διάσταση στον αγώνα, στα 2′ πριν το φινάλε. Το παιχνίδι στο φινάλε πήγε στις βολές και εκεί οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη.