Έκπληξη στη Νέα Κίο καθώς ο Φοίβος Συκεών επικράτησε με 26-24 επι του Διομήδη στο εξ αναβολής παιχνίδι για το πρωτάθλημα (2η αγωνιστική) και έτσι κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στη ΧΑΝΘ στη διαδικασία των πλέι-άουτ.

Ο Φοίβος θα τερματίσει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα μπροστά από τη ΧΑΝΘ και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας απέναντι της στη διαδικασία των πλέι-άουτ. Από την άλλη πλευρά, ο Διομήδης Άργους θα καταλάβει την 7η θέση του πρωταθλήματος και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Διομήδης καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-1. Ο Φοίβος όμως, στη συνέχεια του αγώνα βρήκε τα πατήματά του και σιγά σιγά πλησίασε στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με απόσταση τριών τερμάτων (13-10).

Στο δεύτερο μέρος, ο Φοίβος συνέχισε να κρατά επαφή με το σκορ καθώς δεν άφησε τον Διομήδη να πάρει διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έφτασε στην ισοφάριση (20-20). Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι κι έτσι πήραν τη νίκη με 26-24 και τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 24-26

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-1, 7-5, 9-7, 11-9, 13-10 (ημχ.) 14-12, 17-16, 19-18, 20-20, 22-23, 24-26

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 4, Γιαννόπουλος 7, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού 2, Τότος 1, Χαντέλης 2, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Μιχαλόπουλος, Τσάτσας 2, Μούγιτς, Δάσκαλος.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Αντώνης Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μαρκατάτος, Μήγγας 3, Μέτσης 1, Δέσπος 7, Ζέλιτς, Αθανασιάδης 2, Μεγγίδης, Παντελίδης, Γιαγκούλας, Μαργαρίτης, Μανωλούδης 4, Σιγγιρίδης 1, Δεληζάνος 7.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Ανταλής, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/3-3/3.